Nechutenstvo

pridaný:  Utorok, 14 Február 2012 09:20

Nechutenstvo


Iba u 10%  detí má nechutenstvo chorobný podklad.  Je dôležité si uvedomiť, ak dieťa normálne rastie, je spokojné, živé, nie je unavené, nemá iné problémy, určite netrpí nedostatkom potravy. Za takýmto nechutenstvom sa skrýva väčšinou chybný prístup rodičov.

Kedy vzniká nechutenstvo


Prvé obdobie vzniku nechutenstva je prechod z mliečnej výživy na nemliečnu stravu.

Nová strava je pre dieťa niečo čo nepozná. Väčšina detí neprotestuje proti zelenine, avšak nie je to pravidlo. Chyba je, ak sa rodičia boja, aby normálne prospievajúce dieťa nebolo hladné, aby náhodou neschudlo, preto pri prvom negatívnom postoji dieťaťa, sa uchýlia k mlieku alebo začnú príkrm sladiť. Samozrejme, ak dieťa zistí, že je vždy aj iná možnosť, využije to. Preto je dôležité neustúpiť z podávania prvého príkrmu, nenahradiť ho pri prvom odmietnutí mliekom.

Druhým obdobím je obdobie negativizmu.

Je to druhý rok života. Obdobie vzdoru sa múže prejaviť aj odmietaním jedla. Je to prechodná záležitosť, preto nie je  vhodné upútavať pozornosť na tento problém. Samozrejme nechutenstvo sa môže objaviť aj neskôr, napríklad pri nástupe do škôlky, ako protest dieťaťa, hlavne ak vycíti, že rodičom na jedle veľmi záleží. Ak sa rodič neustále pred dieťaťom v škôlke pýta personálu čo jedlo, koľko zjedlo, začne dohovárať dieťaťu , výsledkom môže byť vydieranie rodiča dieťaťom práve jedlom. Dúfa, že ak nebude jesť, nemusí do škôlky.

Chyby v stravovaní vedúce k nechutenstvu

· Nútenie dieťaťa do jedla.  Dieťa sa nesmie nútiť. Je vhodné postaviť jedlo pred dieťa. Jedenie dieťaťa nesmie byť ústredným bodom debaty medzi rodičmi. AK dieťa nezje, nehať ho tak, nekomentovať. Určite si príde vypýtať neskôr.
Podávanie sladených nápojov medzi jedlom. Dieťa  sa zasýti cukrom,  necíti hlad.
Neustále chrumkanie  drobností. Niektoré deti, hlavne v dojčenskom veku, majú neustále niečo v ruke, rožtek, piškótik, kukuričnú chrumky.  Dieťa sa z toho nenaje, akurát sa mu oslabí chuť do jedla.
Odpútavanie pozornosti pri kŕmení. Dieťa by malo vidieť určitý rituál pri jedení. Príprava stola, úprava jedla. žiadne hranie pri jedle. Rovnako nie je vhodné dieťa kŕmiť počas hry, behať za ním po  celom byte.
Nie je  vhodné porovnávať  dieťa v jedení s iným. Nesúťažiť v množstve zjedeného jedla. Ak niekomu stačí 150g, iné vyžaduje 200g. Dôležité je, aby dieťa prospievalo. Nie každý vstrebáva rovnako, preto nie každý musí prijať to isté množstvo potravy.
Nepravidelnosť v stravovaní. Je potrebné  zabezpečiť, aby dieťa malo pravidelný režim, podávať jedlo vždy v tú istú  hodinu.

Čomu je potrebné sa vyhýbať už pri prvých známkach nechutenstva

· Nepodávať sladené nápoje, keksíky, čokoládku mimo jedla.

· U deti sa striedajú obdobia s väčšou a nižšou chuťou do jedla . Nie je potrebné riešiť nechutenstvo hneď v úvode.

· Nenútiť dieťa do jedla. Jedlo má byť zábava, nie trest. Ak dieťa odmieta niektoré jedlo, nepostavíme pred neho tanier plný jedla. Je to pre neho odstrašujúce. Je potrebné dať na tanier minimálne množstvo. Oznámiť mu, že viac nie je, ale ak by chcel, pouvažujte o tom, že sa s nim podelíte.

Nepripisovať jedeniu nadmerný význam. Nemôže sa stať, ak príde otecko z práce, aby jeho prvá otázka bolo koľko dieťa zjedlo. Rovnako pred dieťaťom opakovane nerozoberať jeho odmietanie jedla s kamarátkami, starými rodičmi a podobne.

· Nehľadať náhradu jedla. Rozhodne nedávať keksík, čokoládku aby dieťa málo aspoň akú takú energiu.

· Ak dieťa nezje, nerozprávať o tom, neriešiť to. Ak si vypýta po hodine, nemôže dostať len to čo má rád. Opäť dať normálnu stravu, ktorá  nielen zasýti, ale dodá mu aj bielkoviny, tuky, výživné látky.

· Pokiaľ začíname s novým jedlom a dieťa ho odmietne, nenútiť ho, nevysvetľovať, aké je to zdravé. Skúsiť o dva tri týždne opäť, podať to v inej podobe, alebo len kúsok s iným jedlom, inou prílohou.

· V žiasdnom prípade nezačať jedlo so slovami: ,,Som zvedavá, či to teraz zješ".

· Stolovať spoločne. Ak dieťa vidí, že celá rodina je, prispôsobí sa.

Čo je potrebné urobiť pri nechutenstve


Pred začiatkom riešenia nechutenstva je potrebné urobiť si podrobný rozpis jedla, ktoré dieťa je  a posúdiť, či naozaj sa jedna o nechutenstvo. Či nedostáva veľa cukrov, sladkosti, limonád a pdobne.

Zásady pri odmietaní jedla

· Dodržujte pravidelný čas a spôsob podávania.

· Ak dieťa sadá k stolu s plačom, vytrhnuté z hry nebude jesť.
Nedávajte jedlo k televízoru, k počítaču.

· Dávajte dieťaťu malé porcie, radšej nech si vypýta, ak potrebuje viac. Pri novom jedle vysvetlite dieťaťu na čo je to dobré, v čom mu pomôže. Ak nechce nenúťte ho, skúste v inej podobe, s inou prílohou o 2-3 týždne.

· Nerozptyľujte dieťa pri jedle hračkami, rozprávkami,

· Nesľubujte odmenu za zjedené jedlo.

· Ak dieťa nezje, nenapomínať ho, pre dieťa sa stáva jedenie utrpením

· Skúste pripraviť jedlo zaujímavé. Ozdobiť hráškom, mrkvičkou, urobiť na tanieri panáčika, slniečko a podobne.

· Jedzte všetci spolu.

· Medzi jedlom môžete dať zeleninu, resp. kúsok jablká, ale nie sladené nápoje.

· Dieťa opakuje po svojich rodičoch. Ak rodič od stola odchádza, číta, kritizuje jedlo, dieťa bude robiť to isté.

· Medzi druhým a tretím rokom života je odmietanie stravy prejavom prirodzeného vzdoru. Vydržte, kým ho to prejde. Ak zistí, že Vám vôbec nevadí, že neje, otočí sa to.

Kedy je potrebné považovať nechutenstvo za chorobné

Ak dieťa nerastie, je bledé, unavené
Ak má zmenenú farbu alebo konzistenciu stolice, ak vracia, aj keď len občas
Ak odmieta jeden druh stravy, môže sa jednať o alergiu
Ak má panický strach z jedla, po vylúčení chorobných procesov je potrebné navštíviť psychológa.

Autor: MUDr. Monika Antošová

Zdroj: http://www.choredieta.sk/index.php/caste-problemy/nechutenstvo

upravené:  Štvrtok, 01 Marec 2012 15:58