Bolesť Brucha

pridaný:  Nedeľa, 05 Február 2012 17:02

Bolesť brucha

Bolesti brucha nie sú zriedkavým javom v detskom veku. Príčiny bolestí brucha sú rôzne a tak isto sú rôzne aj liečebné postupy, ktoré sú vždy viazané na zistenie príčiny.

Bolesť brucha všeobecne


Bolesť je nepríjemným zmyslovým alebo pocitovým vnemom, ktorý upozorňuje na hroziace alebo už vzniknuté nebezpečenstvo. Je to varovný a užitočný signál, ktorý chráni naše telo pred poškodením. Dieťa môže pociťovať bolesť už v maternici. Vníma bolesť skôr ako ju dokáže vyjadriť slovom alebo krikom. Bolesť dieťaťa nesmieme podceňovať, vedie to k prehnanému vnímaniu bolesti v dospelosti. Až 80% bolesti brucha u deti nemá vážnu príčinu. Avšak 20% bolesti môže byť spojené so závažnými, život ohrozujúcimi ochoreniami. Preto k bolesti brucha u dieťaťa je potrebné pristupovať veľmi zodpovedne.

Bolesť brucha a vek dieťaťa

Deti do určitého veku nevedia lokalizovať ani opísať bolesť. Rodič, ktorý pozná svoje dieťa, musí zhodnotiť pravdivosť údajov, lekár musí dieťaťu veriť.

Ako sa prejaví bolesť brucha u malých detí


Náhle vzniknutá bolesť brucha. Prejaví sa náhlou zmenou chovania, šetriacou polohou, to znamená že dieťa sa uloží do polohy, v ktorej je bolesť najslabšia a zotrváva v nej. Pri dotyku plače. Dôležité je odlíšiť bežné bolesti pri trávení, plynatosti a podobne, od náhlej brušnej príhody. Dôležitá môže byť lokalizácia bolesti (vpravo, vľavo, v hornej alebo dolnej polovici brucha).

Chronická bolesť brucha. Trvá viac ako 3 mesiace, spôsobuje neprospievanie dieťaťa. Je prejavom ochorenia mnohých orgánov. Aj tu je veľmi dôležitá lokalizácia bolesti.

Pozor: Pri náhlom záchvate silnej bolesti brucha je potrebné neodkladne vyhľadať lekára. Lekára je potrebné vyhľadať vždy aj pri napnutí brušnej steny. Bolesť v pravej dolnej štvrtine brucha môže byť zapríčinená zápalom slepého čreva.

Náhla akútna bolesť brucha


Je často príznakom závažného ochorenia. Je potrebné na ňu myslieť vždy, ak bolesti trvajú viac ako 2-3 hodiny. Dieťa vyhľadáva kľud, budí sa na bolesť zo spánku, bolesť sa zvýrazňuje, pridružujú sa iné príznaky. Tento typ bolesti môže byť známkou ochorení, ktoré patria do skupiny nazývanej "náhla príhoda brušná" (NPB).


Do tejto skupiny patria nasledujúce ochorenia:

Akútny zápal slepého červa (apendicitis acuta)
Je to najčastejšia náhla príhoda brušná v detskom veku, pri neskorej alebo pri neadekvátnej liečbe ohrozuje pacienta na živote.

Príznaky:
• Bolesť v pravom podbrušku a v okolí pupka, trvajúca 6-8 hodín, ale aj niekoľko dní, prichádza pozvoľna, postupne sa zvýrazňuje.
• Môže byť prítomná zvýšená teplota, ale nie je to typický príznak.
• Zvyčajne sa vyskytuje nevoľnosť, vracanie, zápcha.
• Zápal slepého čreva je raritný u deti do 2 rokov života, najčastejšia ho pozorujeme u deti staršieho školského veku.
• Vyšší výskyt je zaznamenaný v chrípkovom období.

Upchanie, nepriechodnosť čriev
Môže vzniknúť spontánne, po úraze, pri zápale, pri rôznych prekážkach v čreve. Bolesti sú kŕčovité, prichádzajú v intervaloch so stupňujúcou sa intenzitou. Prítomné je nadúvanie, nevoľnosť a vracanie. Dôležitým príznakom je, že stolica ani vetry neodchádzajú.

Obličkové kamene
Príznaky:
Prejavujú sa záchvatom prudkej, kŕčovitej bolesti v boku a v chrbte, ktorá vyžarujú do dolnej časti brucha. V moči sa zvyčajne objaví krv, prítomné sú ťažkosti s močením. Obličkové kamene sú v detskom veku menej časté, vyskytujú sa zvlášť u deti s poruchou metabolizmu vápnika.

Zápal pankreasu
U deti je menej častý, prejaví sa ako náhla, prudká bolesť brucha, nevoľnosť a vracanie, nadúvanie, celková slabosť, horúčka, vlhká a studená koža. Môže vzniknúť ako následok diétnej chyby, pri infekciách v dutine brušnej.


Iné príčiny
Bolesť brucha môže sprevádzať aj bežné ochorenia ako angína, zápal močových ciest, u adolescentných dievčat menštruáciu, ale môže byť aj následkom úrazu, požitia nevhodný prípravkov (čistiace prostriedky, chemikálie, lieky).

Opakované (chronické) bolesti brucha

Chronická zápcha
Väčšinou ide o návykový jav. Bolesti brucha sú pred vyprázdnením. Po vyprázdnení (zvyčajne veľkého množstva) je dieťa bez problémov. Chuť do jedla zvyčajne je dobrá.


Parazity
Je to častá príčina bolesti bruška v detskom veku. Pri bolestiach brucha stolica na prítomnosť parazitov by mala byť vyšetrená v prvom slede. Bolesti bruška sú lokalizované v okolí pupka, prítomná je mrzutosť, nechutenstvo či problémy s močením, svrbenie zadočka večer v posteli.

Helicobacter pylori
Deti sa nakazia už pred 5. rokom života. Na všetkých bolestiach brucha v detskom veku sa podieľa asi 0.9%-ami. Bolesti brucha v epigastriu (pod mečovitým výbežkom), prítomný je diskomfort v súvislosti s jedlom. Dieťa sa na bolesti môže budiť aj v noci, bolesti môže sprevádzať nechutenstvo, nevoľnosť, pocit plnosti, zvracanie, chudokrvnosť, úbytok na hmotnosti. Viac v kapitole Helicobacter.

Neznášanlivosť laktózy
Laktóza je mliečny cukor, obsahuje ho aj materské mlieko. Ochorenie vzniká nedostatkom enzýmu, ktorý spracováva laktózu. Nedostatok môže byť vrodený alebo získaný, podľa toho sa vyskytujú aj príznaky. Pri vrodenom nedostatku prejaví začínajú už v novorodeneckom alebo včasnom dojčenskom veku. Získaný nedostatok je zväčša po črevnej infekcii, napr. spôsobenej rotavírusom.

Príznaky:
bolesti brucha v súvislosti s požitím mlieka
bolesti sú kolikovité, prítomný je pocit nadúvania, škrkanie v bruchu
neprospievanie

Kolika dojčiat
Vyskytuje sa asi u 10–35 % dojčiat od 2. týždňa do 5. mesiaca, s vrcholom okolo 2. mesiaca.
Typickým príznakom je neutíchajúci plač hlavne večer, náhly začiatok a náhly koniec, dieťa je takmer nemožné upokojiť. Je červené v tvári, priťahuje končatiny, niekedy sú problémy s odchodom stolice. Uzavrieť problém ako kolika dojčiat je možné až po vylúčení všetkých ostatných príčin.

Žlčníkové kamene
Sú menej častou príčinou bolestí brucha v detskom veku. Bolesť je pod pravým rebrovým oblúkom, niekedy sa šíri do chrbta, prítomné je nafukovanie (plynatosť). Bolesť je takmer vždy v súvislosti s jedlom - strukoviny, tučné jedlá.

Črevné infekcie
Väčšinou sa jedná o vírusové ochorenie, častejšie v chrípkovom období, častejšie u detí v kolektívnych zariadeniach. Bolesti brucha často kŕčovité, prítomná zvyčajne hnačka, vracanie, zvýšená teplota (u väčších deti nemusí byť). Pri správnom zavodňovaní a správnej diéte pomerne rýchly ústup príznakov.

Psychogénne bolesti brucha
Psychogénne bolesti brucha postihujú až 10% školákov a predškolákov. Často sa jedná o dobrých, cieľavedomých žiakov.
Typické sú tupé kŕčovité bolesti v okolí pupka trvajúce niekoľko minút až hodinu, prípadne viac a väčšinou vymiznú spontánne. Môže ich sprevádzať bledosť, potenie, zvracanie, riedka stolica, bolesť hlavy, v období medzi bolesťami brucha je dieťa úplne normálne a zapája sa do bežných denných činností. Vyvolávajúcim faktorom je väčšinou stres a psychické vypätie, môže to byť strach zo školy, očakávaná nepríjemnosť (hádka, písomka). Laboratórne vyšetrenie krvi, moču, röntgenové a ultrazvukové vyšetrenie je v norme. Liečba spočíva v uložení dieťaťa do chladnej tmavej a kľudnej miestnosti, upokojenie dieťaťa. Dlhodobo je vhodné vypestovať u dieťaťa pocit istoty. Upraviť nároky rodiča na dieťa podľa jeho možností. Je vhodné využiť pomoc psychológa.

Čo máte povedať lekárovi o bolestiach brucha u dieťaťa


• Začiatok bolesti brucha, trvanie, frekvencia.
• Viazanosť na časť dňa (ráno, večer ) súvislosť s jedlom, súvislosť s psychickým vypätím.
• Prítomnosť bolestí počas víkendov a prázdnin.
• Charakter bolesti – kŕčovitá, záchvatovitá, v akých intervaloch sa opakuje, bodavá, tupá.
• Sprievodné príznaky – hnačka, zápcha, odchod vetrov, vracanie, teplota, krv v stolici, pravidelnosť močenia, farba moču, nechutenstvo.
• Hmotnostná krivka – či dieťa priberá, chudne.
• Vedieť, čo dokáže bolesť utlmiť- kľud, jedlo, hra, teplý obklad.
• Mať prehľad o tom, čo dieťa jedlo a pilo pred vznikom bolesti.

Prevencia bolestí brucha


• Dbajte na pravidelné stravovanie.
• Dbajte na správny pitný režim.
• Vyhýbajte sa nevhodnej kombinácii jedál.
• Nenúťte dieťa jesť.
• Dbajte na dostatočný príjem vlákniny.
• Nevytvárajte stresovú situáciu.
• Zlaďte svoje nároky na dieťa s jeho psychickými a fyzickými možnosťami.

Čo urobím, ak moje dieťa bolí brucho


• Zistím, čo moje dieťa jedlo a pilo, kedy malo poslednýkrát stolicu.
• Zistím, či malo, má alebo očakáva problémy.
• Odmeriam teplotu a zistím, či niekto v okolí dieťaťa má podobné problémy (môže sa jednať o vírusové črevné ochorenie).
• Pozorujem, či dieťa má hnačku a zvracia. Ak áno, môže isť o vírusové ochorenie alebo diétnu chybu, v tomto prípade podávam diétnu stravu.
Ak má normálnu teplotu, alebo len mierne zvýšenú, ak pri bolestiach zvracia a stolica vetry neodchádzajú, ak sa bolesť stupňuje nepodávam lieky proti bolesti, vyhľadám lekára.

Dôležité upozornenie


Lekára je potrebné navštíviť vždy, ak bolesť trvá viac ako 2-3 hodiny.
Nikdy nepodávať lieky proti bolesti, ak nevieme príčinu bolesti, mohli by sme prekryť príznaky závažného život ohrozujúceho ochorenia.


Autor: MUDr. Monika Antošová
Zdroj: http://www.choredieta.sk/index.php/brucho/bolest-brucha