Zo sveta

Dojčenie

pridaný:  Pondelok, 16 Apríl 2012 13:52

Dojčenie


Aký má dojčenie význam pre bábätko?


Materské mlieko je ľahko stráviteľné, nezaťažuje ešte nie dostatočne vyvinutý tráviaci systém. Dieťatko menej často bolí bruško a menej často má problémy so stolicou.
Zabezpečuje správny telesný, duševný a sociálny vývoj. Dojčené detičky sú inteligentnejšie (majú IQ o 8,3 bodov vyššie).
Zaisťuje odolnosť voči infekčným chorobám.
Zabraňuje vzniku rozvoja alergie.
Znižuje nutnosť hospitalizácie dieťaťa.
Znižuje riziko náhleho úmrtia.
Dojčením sa znižuje chorobnosť a úmrtnosť dojčiat, dojčené deti menej trpia chorobami dýchacích ciest, zápalom stredného ucha, infekciami tráviaceho traktu (hnačky), dojčenie má pozitívny vplyv na správny vývin sánky a zubov.
V dospelosti nižší výskyt vysokého tlaku krvi, arterosklerózy, infarktu, obezity.
Dojčením spĺňame pre novorodenca jednu z jeho prvých základných potrieb, a to potrebu pocitu bezpečia. Hneď po pôrode sa dieťa priloží na prsník mamičke, cíti teplo, dotyk matkinho tela, známy tlkot srdca, rytmus dýchania, počuje známy hlas, jeho ústočká nájdu miesto, z ktorého môžu sať. To všetko mu uľahčí uvolnenie napätia a traumy z pôrodu. Tvár matky je pri dojčení v takej vzdialenosti, na ktorú novorodenec dokáže zaostriť svoj zrak. A toto je pre dieťatko ten pravý „raj“ na Zemi.

upravené:  Pondelok, 16 Apríl 2012 14:08

Nechutenstvo

pridaný:  Utorok, 14 Február 2012 09:20

Nechutenstvo


Iba u 10%  detí má nechutenstvo chorobný podklad.  Je dôležité si uvedomiť, ak dieťa normálne rastie, je spokojné, živé, nie je unavené, nemá iné problémy, určite netrpí nedostatkom potravy. Za takýmto nechutenstvom sa skrýva väčšinou chybný prístup rodičov.

Kedy vzniká nechutenstvo


Prvé obdobie vzniku nechutenstva je prechod z mliečnej výživy na nemliečnu stravu.

Nová strava je pre dieťa niečo čo nepozná. Väčšina detí neprotestuje proti zelenine, avšak nie je to pravidlo. Chyba je, ak sa rodičia boja, aby normálne prospievajúce dieťa nebolo hladné, aby náhodou neschudlo, preto pri prvom negatívnom postoji dieťaťa, sa uchýlia k mlieku alebo začnú príkrm sladiť. Samozrejme, ak dieťa zistí, že je vždy aj iná možnosť, využije to. Preto je dôležité neustúpiť z podávania prvého príkrmu, nenahradiť ho pri prvom odmietnutí mliekom.

upravené:  Štvrtok, 01 Marec 2012 15:58

Bolesť Brucha

pridaný:  Nedeľa, 05 Február 2012 17:02

Bolesť brucha

Bolesti brucha nie sú zriedkavým javom v detskom veku. Príčiny bolestí brucha sú rôzne a tak isto sú rôzne aj liečebné postupy, ktoré sú vždy viazané na zistenie príčiny.

Bolesť brucha všeobecne


Bolesť je nepríjemným zmyslovým alebo pocitovým vnemom, ktorý upozorňuje na hroziace alebo už vzniknuté nebezpečenstvo. Je to varovný a užitočný signál, ktorý chráni naše telo pred poškodením. Dieťa môže pociťovať bolesť už v maternici. Vníma bolesť skôr ako ju dokáže vyjadriť slovom alebo krikom. Bolesť dieťaťa nesmieme podceňovať, vedie to k prehnanému vnímaniu bolesti v dospelosti. Až 80% bolesti brucha u deti nemá vážnu príčinu. Avšak 20% bolesti môže byť spojené so závažnými, život ohrozujúcimi ochoreniami. Preto k bolesti brucha u dieťaťa je potrebné pristupovať veľmi zodpovedne.

Prerezávanie zúbkov

pridaný:  Nedeľa, 05 Február 2012 16:43

Prerezávanie zúbkov

Kedy sa začnú hlásiť prvé zúbky a čo s tým?

Obvykle je to medzi šiestym a deviatym mesiacom. Poradie, v akom sa zúbky prerezávajú, je väčšinou stabilné. Ako prvé sa ukážu jednotky – dolné stredné rezáky. Za nimi nasledujú horné jednotky a horné vonkajšie rezáky, čiže dvojky.

Potom prichádzajú rad na dolné dvojky. Postupne sa celý detský chrup dopĺňa prerezaním horných stoličiek – štvoriek, dolných štvoriek, ďalej horné očné rezáky, to sú trojky a celkom posledné vyrastajú druhé dolné stoličky – päťky a za nimi horné päťky. Úplný mliečny chrup má 20 zubov. Časový prehľad prerezávania dočasných zubov v hornej čeľusti

Niekedy sa stáva, že deti sa narodia už so zúbkami. Vtedy sa väčšinou odstránia, aby ich mohla mamička poriadne kojiť. Opačným prípadom je, že ročné dieťa má ešte stále prázdne ústočká. Aj to je ale v poriadku, rast zubov u detí je veľmi individuálny. Podstatné je, aby všetky zúbky narástli do troch rokov, inak treba zájsť za zubárom.

upravené:  Nedeľa, 05 Február 2012 17:00

Dojčenská kolika

pridaný:  Nedeľa, 05 Február 2012 16:08

Dojčenská kolika

Záchvatovitý, dlhodobý a neutíšiteľný plač v pravidelnú dennú či nočnú hodinu môže spôsobovať dojčenská kolika. Krik trvá dlhšie než tri hodiny denne a objavuje sa viac ako tri dni v týždni.

Nepokoj a plač dieťaťa predstavujú pre rodiča stres. Zvyčajne však nejde o skutočnú chorobu. Dieťa normálne napreduje a väčšinu dňa je spokojné a pokojné.

Pod označením dojčenská kolika sa však môžu skrývať najrôznejšie ťažkosti a skutočné choroby dieťaťa (neznášanlivosť kravského mlieka, metabolické poruchy, porucha priechodnosti čriev, hnačkové ochorenia, priškripnutie prietrže, neznášanlivosť mliečneho cukru a podobne).

Príznak koliky:
Záchvat neutíšiteľného kriku s náhlym začiatkom a koncom. Trvá dlho, tri hodiny aj dlhšie. Často sa vyskytuje v pravidelný večerný čas, ale nie je to podmienka. Záchvat sa môže objaviť kedykoľvek počas dňa. Dieťa sa nápadne napína, ohýba, priťahuje nožičky k bruchu, je červené v tváričke. Dojčenské koliky trápia až 30 % dojčiat nezávisle od pohlavia v prvých 6 mesiacoch života, najmä medzi 2. a 3. mesiacom veku.

upravené:  Štvrtok, 01 Marec 2012 16:00

«ZačiatokPredchádzajúce12ĎalšíKoniec»